ÖVRIGT / Smycken / Ring 15126213
*
nr 1512 6213
Ring
silver, med sten, G Kaplan, 1967. Storlek 15. Vikt: ca 5g
Utgick
Sista tid för bud online:
måndag 19 december 2022
kl 18:59:16
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16.
Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: g kaplan ring silver smycken sten vintage ädelmetall
-
4280 Armring
14k, med briljanter & grön sten, ej stämplar. Vikt..//
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 19:46
-
4124 Granatsmycken
7 delar, Halsband + ring + 1 par örhängen+ 2 brosc..//
Aktuellt bud: 800 kr
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 19:37
-
4004 Karaff
med silvdermontering. Höjd: 26 cm
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 18:38
-
3421 Klackring
18k guld. Vikt: 3,8g brutto. Längd: 2 cm, djup: 1,..//
Aktuellt bud: 1.800 kr
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 19:42
-
3227 Oljemålning
Luton, utfodring, duk på pannå, 1800-tal, 41x32 cm..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 20:03
-
4129 Örhängen 1 par
+ 1 örhänge+ ring, 18k guld. Vikt: 3,3 gr
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 18:15
*
Ring
nr 1512 6213
Ring
silver, med sten, G Kaplan, 1967. Storlek 15. Vikt: ca 5g
Utgick |
|
Sista tid för bud online: |
måndag 19 december 2022 |
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: g kaplan ring silver smycken sten vintage ädelmetall
-
4280 Armring
14k, med briljanter & grön sten, ej stämplar. Vikt..//
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 19:46 -
4124 Granatsmycken
7 delar, Halsband + ring + 1 par örhängen+ 2 brosc..//
Aktuellt bud: 800 kr
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 19:37 -
4004 Karaff
med silvdermontering. Höjd: 26 cm
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 18:38
-
3421 Klackring
18k guld. Vikt: 3,8g brutto. Längd: 2 cm, djup: 1,..//
Aktuellt bud: 1.800 kr
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 19:42 -
3227 Oljemålning
Luton, utfodring, duk på pannå, 1800-tal, 41x32 cm..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 20:03 -
4129 Örhängen 1 par
+ 1 örhänge+ ring, 18k guld. Vikt: 3,3 gr
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 18:15